
Вiра Горбатюк - Алла Вишнева
Mузичні Aдреси Kиєва
вул. Григорія Сковороди №2, Києво-Могилянська Академія

Побуваємо на вулиці Григорія Сковороди, №2. Це адреса Києво-Могилянської академії, першого вищого навчального закладу України, а також Росії і Білорусі та інших слов’янських народів православного віросповідання.
Навіть з першого погляду зрозуміло, що споруда ця давня. Про це свідчить строгість ліній прямокутних пілон, відсутність зайвих прикрас і в кінці однокупольна церква. На меморіальній дошці зазначено, що будинок споруджено в 1703 році відомим архітектором Осипом Старцевим, другий поверх надбудовано у 1740 році будівничим лаврської дзвіниці Йоганном Шеделем.
Ця школа в 1632 році об’єдналася з Київською лаврськошколою, яку очолював відомий просвітитель, філософ, митрополит Петро Могила. Відтоді школа почала називатися Києво-Могилянською колегією, а у 1701 році грамотою Петра І узаконюється її звання академії.
Ми не ставимо собі за мету дати вичерпну оцінку діяльності цього закладу. Передусім, він цікавить нас як осередок давньої музичної культури України, який започаткував професіональне навчання з цього фаху на рівні вищої освіти, адже консерваторія, зокрема, в Києві буде заснована лише у 1913 році.
Отже, ми заходимо до старої будівлі разом з кандидатом історичних наук, доцентом Національного Університету "Києво-Могилянська Академія" Зоєю Іванівною Хижняк.
ХИЖНЯК: - Кожного разу, коли я заходжу до залів Києво-Могилянської

Започаткувала Києво-Могилянську академію Київська братська школа, створена у 1615 році на землях, що їх подарувала цій школі з просвітницькою метою заможна киянка-патріотка Галшка Гулевичівна, про що свідчить


меморіальна дошка. А ще ми маємо такий архівний ексклюзив, як її власний автограф, жінки, безумовно, освіченої, яка володіла неабияким мистецтвом каліграфії.
академії, я хвилююсь. Я ніби матеріально відчуваю це ХVIII століття, бачу, як ідуть студенти по цих сходах, поважно проходять професори, а коли калатає срібний дзвінок, все затихає.
І ось ми з вами зараз заходимо до великої прекрасної зали, яка називається – конгрегаційна або зала для диспутів. До речі, слово «конгрегація» походить від латинського «збирати, об’єднувати». Назва цієї зали говорить про те, що тут збиралися професори, студенти та гості. Відбувалися різні урочисті події, такі, як посвята в ректори, вибори ректорів, вибори професорів, вибори або перевибори викладачів та посвята у студенти.

Хорове мистецтво Києво-Могилянської академії було часткою музичного навчання, а це мало свої традиції. Це традиції київських братських шкіл, де обов’язково раз на тиждень, а саме в суботу, вивчали музику, спів.
На сьогоднішній день ми маємо такий пам’ятник літературний 1632 року, який називається «Євхарістіріон». І ось в цьому «Євхарістіріоні» перераховуються ті науки, які вивчаються в академії, і серед них музика.
Автор натхненно говорить, що «музика – світ весілля», що «музика – це джерело думок вдячних», що це «сад утіхи». Музика вивчалася за спеціальними нотними підручниками, і ноти, між іншим, називалися «Київське знамено».
«Київське знамено», власне, і виникло як необхідність точніше фіксувати багатоголосні хори. Бо раніше мелодія записувалася особливими знаками. Вони називалися – крюки. Крюки ставилися над словами, і кожний з них визначав певну інтонацію чи навіть мотив. Відомо понад 70 крюків. Саме крюковий запис характерний для хорового одноголосся.
ХИЖНЯК: - З початку ХVIII століття у цій залі диспутів виступав хор києво-могилянських студентів і грав академічний оркестр. Надзвичайно був великий хор, нараховував 300 чоловік. Керував ним так званий нотний регент, а оркестром керував капельмейстер. Причому над капельмейстером і над регентом був спеціальний ще викладач, який кожної суботи мусив доповідати ректорові, як ідуть заняття хору, скільки студентів поступило до хору. Але, звичайно, залучати нових студентів було дуже легко, бажаючих було дуже багато.
Про це навіть свідчить такий факт, що в кінці ХVII століття Лазар Баранович, який був ректором академії в цей час, ще один засновує хор тут же поряд з академією на базі Київського братського училищного монастиря. Власне, і хором Братського монастиря керували студенти Києво-Могилянської академії. Це ще раз свідчить про те, що вони отримували музичний фах і могли керувати хором.
В Києві хорове мистецтво було дуже популярним. Хор ще був при Київському магістраті. І збиралися вони на площі біля академії, час від часу відбувалось змагання хорів. І, безперечно, що завжди першим незмінно був хор Київської академії.
Про неабияке захоплення хоровим співом у Києві того часу і про те, що першим, так би мовити, заспівувачем був хор Києво-Могилянської академії, свідчить такий своєрідний твір, як партесний концерт невідомого автора, рукопис якого був знайдений в архівах академії. І не лише цей твір. Залишилися старовинні рукописи, і навіть якщо й не доведена їхня належність саме академії, то всеодно вони дають нам уявлення про справжній розквіт партесного концерту в Києві, мистецтво якого, безумовно, шліфувалося, головним чином, в Києво-Могилянській академії. Про це розповідають доктор мистецтвознавства, професор Ніна Олександрівна Герасимова-Персидська і кандидат мистецтвознавства Микола Костянтинович Боровик.

ГЕРАСИМОВА-ПЕРСИДСЬКА: - Безумовно, ми можемо про це судити не стільки по тих рукописах, які були в самій академії, через те, що вони загинули, але ми маємо досить значний корпус рукописів творів, які виконувалися і в Україні, і за її межами.
Партесний концерт є формою багатоголосного співу, який прийшов на зміну довготривалому домінуванню одноголосся. Він був підготовлений, зокрема, новітніми змінами в народній пісні, яка також в той час переживала спалах розвитку багатоголосся. Чому партесний? Це походить від латинського слова «партес», тобто – партія, голос. Партесний – це значить 8-12-тиголосний хор. Це значить, окремих партій 8 або 12, а співаків, звичайно, могло бути й більше. Хорові партії в концерті відзначалися величезною майстерністю. Можна говорити про справжню віртуозність співаків, які виконували ці твори. Маємо чотири типи голосів. Це два типи чоловічих голосів – тенори і баси, причому баси російсько-українського типу, дуже низькі, дуже рухливі, віртуозні, а дві партії вели хлопчачі голоси. Можна сказати, що партесний концерт заклав основи подальшого бурхливого розвитку хорової культури в Україні, а також в Росії.
БОРОВИК: - Партесний спів зародився в Україні десь наприкаінці ХVI століття. Виник під впливом потреби протистояння проти релігійної експансії польсько-шляхетської Речі Посполитої. Для того, щоб зробити більш привабливу службу, переконливу, більш захоплюючу, було введене оце багатоголосся. Причому на відміну від католицької церкви у нас такий спів був виключно а-капельний, орган вважався інструментом бісівським, його не можна було використовувати у православних церквах. Зокрема, і виник такий жанр, як партесний концерт. Це одночастинний твір, в якому чергуються, ніби борються, протиставляються або співставляються між собою хорові повнозвучні тутті, коли співає весь хор, і окремі ансамблі, сольні епізоди. Крім того, поліфонічні форми використовувалися, такі, як імітація, коли одна й та сама тема проводиться у різних голосах, своєрідний перегук відбувається. Оці моменти і визначають концертування, тому і назва – концерт, тобто змагання. Хто ж писав таку музику? Творцями були вчителі музики, співаки, регенти, композитори, які самі брали участь у такому співі, викладали музику у братських школах.
Те, що ми сьогодні можемо слухати цю музику, є заслугою людей, які провели велику дослідницьку роботу, щоб повернути нам ці шедеври. Особлива подяка Ніні Олександрівні Герасимовій-Персидській, яка доклала багато зусиль до цього. Нею знайдено, відкрито і досліджено цілий ряд рукописних концертів, які звучали в Києво-Могилянській академії, Софійському соборі, Михайлівському монастирі, Києво-Печерській лаврі. Ніна Олександрівна дослідила і стилістичні риси, і історію, і художнє достоїнство цього жанру. Є тут і твори цілком світські як за музикою, так і за текстами, це ХVII – ХVIII сторіччя, коли в концертах з’явилася мирська тематика. Ми маємо навіть концерти дотепного, гумористичного плану. А це свідчить про дуже високий професіоналізм цих творів, тому що пародія виникає тоді, коли є такий професіональний грунт. Я маю на увазі 12-ти голосний концерт «Сначала днесь поутру рано».
ГЕРАСИМОВА-ПЕРСИДСЬКА: - Отже, партесний концерт – пародійний, рукопис якого був знайдений в архівах Києво-Могилянської академії. З одного боку, він дуже яскраво втілює риси, типові для партесного концерту як такого, з другого боку, він унікальний є тим, що вибивається з типових рис жанру. Бо характерний для цього жанру твір був дуже монументальний, велика композиція, яку можна було б визначити за висловом Ломоносова як «високий стиль». А тут перед нами «стиль низький».
Про що ж тут ідеться? Перед нами розгортається невелика сценка з життя бурсаків, з життя дорослих і малих співаків, про те, як після похмілля у них голова болить. З того й починається. І далі йде нарада, що ж його робить? І починається сценка збирання грошей, складчина, так звана. Це і хлопчаки додають десь копійку, а десь полтину, і старші бурсаки. Вони збирають гроші і вирішують, що ж його робити з тими грішми? І тут починаються різні поради.

Натисни, щоб прослухати